Jelentkezz a 2025-ös kurzusra: Music in Language, Language in Music
Helyszín: Budapest
Időpont: 2025. július 1-9
2025-ben a zene és a nyelvek sokrétű kapcsolódását vizsgáljuk az örökség menedzsment és örökségvédelem szemszögén keresztül, a kognitív idegtudomány és az etnomuzikológia eredményeit is beemelve, Martin Stokes vezetésével. A veszélyeztetett nyelvek és zenei hagyományok viszonya, a zenei gondolkodás kulturális beágyazottsága, nyelvi, zenei és mindkét területhez kötehető kognitív folyamatok szerepelnek a kurzus témái között.
Kurzusunk lényegialkotóeleme a közös gondolkodás, a résztvevők szempontjainak beépítése, ezért a neves professzorok előadásait napi szinten egyéni feladatokkal és csoportos beszélgetéseken dolgozzuk fel. A 9 napos nyári egyetem gyakorlati lábát egy másfél napos ráckevei kirándulás adja; melynek során a szerb-magyar közösség kultúrájába kaphatnak betekintést a hallgatók.
JELENTKEZEM!
A Music as Heritage, a zene mint szellemi örökség íve alatt minden évben más és más témát vizsgálunk: zene és migráció, identitásképzés, a hagyomány és a piac kapcsolata vagy épp audiovizuális történetmesélés. Kurzusunk az egyetemi képzés és kulturális menedzsment találkozása, kreatív műhely, ami magasszintű tudással ruházza fel a kulturális szférában dolgozókat és gyakorlati szempontokkal gazdagítja a kutatók ismereteit.
Korábbi kurzusok:
Music as Heritage 2024
A Music as Heritage 2024-es kiadása az audiovizuális történetmesélést állította középpontba, a zene szellemi örökségéhez köthetően. A kurzus Martin Stokes (King’s College London) és Laszlovszky József (CEU Vienna) vezetésével olyan témákat érintett, mint a filmzenék, a zenei hagyomány filmes dokumentációja, vagy a mesterséges intelligencia szerepe a zenében kifejezett érzelmek dekódolásában.
Neves előadók, Varga Judit (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien), Laura Leante (University of Durham), a Hangvetőtől Weyer Balázs és Szálka Zsuzsanna (Magyar Zene Háza) előadásai vezették a beszélgetéseket. Nyári egyetemünk egyik erőssége a hallgatók és előadók termékeny együttgondolkodása, az inspiráló légkör és olyan tapasztalatok, mint a közös táncház-látogatás és hagyományos élőzene – ezúttal a Kossuth díjas Lakatos Mónika és férje Rostás Mazsi Mihály előadásában.
Music as Heritage 2023
A zene és migráció, diaszpórák és a zene identitásképző szerepét állította fókuszba 2023-as képzésünk. Martin Stokes (King’s College London) és Laszlovszky József (CEU Vienna) vezetésével és olyan szakemberek részvételével jártuk körül a témát, mint Denis Laborde (CNRS és EHESS), Tetiana Chernata (KUBG University, Kiev), Svanibor Pettan (University of Ljubljana), Florian Scheding (University of Bristol) és Dafni Tragaki (University of Thessaly). Két napos bécsi mesterkurzus iráni zenészekkel, Budapesten pedig táncház-látogatás gazdagította a kurzus anyagát.
Music as Heritage 2022
2022 volt az első év, amikor visszatértünk a személyes jelenléten alapuló tapasztalatcserére, a kurzus témája is a kulturális örökség menedzsment gyakorlati aspektusait és a zenei kurátorok munkáját vizsgálta. Olyan intézmények szakemberei csatlakoztak, mint a Barbican, a Lincoln Center, a Liszt Akadémia és a Párizsi Filharmonikusok, József Laszlovszky és Alain Weber szakmai iránymutatását követve a lehető legmagasabb színvonalat nyújtva diákjainknak.
Music as Heritage 2021
A 2021-ben, ismét online zajló kurzus már épített a digitális eszközök használatára az etnomuzikológiában, innen merítettük a tematikát. A tudományág 21. Századi eszközeit és Bartók hagyatékát olyan szakemberek segítségével vizsgáltuk, mint Laki Péter a Bard College-ből, Rachel Harris és Angela Impey a SOAS-ról, Jonathan Stock a University College Corktól, valamint Martin Stokes a King’s College Londonból.
Music as Heritage 2020
A pandémia okán online formában megtartott nyáriegyetem a körülmények ellenére töretlenül folytatta az előző év lendületét. A Nyugat-Balkán kulturális örökségét tematizáló képzéshez olyan kiváló professzorok járultak hozzá, mint Jonathan Stock (University College Cork) és Martin Stokes (King’s College London), illetve Ardian Ahmedaja (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien). Az online formátum nem akadályozta a közös munkát, a hallgatói visszajelzések alapján sikerült az első nyári egyetem sikerét meghaladni.
Music as Heritage 2019
Első nyári egyetemünk tételezte a zene mint szellemi örökség tárgyát, a CEU kulturális örökség programján belül. Laszlovszky József (CEU Vienna)) és a Hangvető szakemberei hívták életre az elméleti és gyakorlati elemeket organikusan ötvöző képzést. A világ minden tájáról érkező diákok az etnomuzikológia és a zeneszociológia olyan jeles képviselőit hallgathatták, mint Martin Stokes (King’s College London), Jonathan Stock (University College Cork) és Jana Ambrózova (UKF University Nitra). Az újszerű témafelvetés és a résztvevők lelkesedése megalapozta a kurzus későbbi arculatát és irányait. Képzésünk állandó elemévé vált a zenei terepgyakorlat és a hallgatók egyéni projektjei.